Wielu sportowców bardzo często zadaje sobie pytania: co zjeść po treningu, żeby się zregenerować i czy jeść, gdy trenuję wieczorem? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, w którym postaramy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania. Przeczytaj go koniecznie!

Kiedy kończę trening, po co najlepiej sięgnąć?

Zacznijmy od tego, że po treningu korzystnie jest zjeść posiłek złożony z białek i węglowodanów. Otóż takie połączenie sprzyja uwalnianiu się insuliny, dzięki której skutecznie zachodzi odbudowa glikogenu. Musisz wiedzieć, że insulina stymuluje również transport aminokwasów do mięśni, przez co zapewnia lepszą ich regenerację, działa również antagonistycznie w stosunku do kortyzolu, czyli hormonu, który sprzyja utracie tkanki mięśniowej. Natomiast kwestią sporną może być rodzaj węglowodanów, najlepszych dla regeneracji powysiłkowej. Dlatego jeśli trening jest intensywny i wykonywany codziennie lub dwa razy na dzień, dobrze jest wybrać produkty o wysokim indeksie glikemicznym, jeśli wysiłek fizyczny jest podejmowany rzadziej, lepiej jest spożywać produkty o średnim lub niskim IG.
Ponadto w tym posiłku nie należy bać się niedużego dodatku zdrowych tłuszczów, które wpływają korzystnie na zawartość wewnątrzmięśniowych triacyloglicerolii, stanowiących również źródło energii do pracy mięśni. Warto wspomnieć także o tym, że elementem niezbędnym każdego posiłku osoby aktywnej są bogate w fitozwiązki, witaminy, składniki mineralne i błonnik, warzywa i owoce, ponieważ pozwalają one na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej oraz wyrównanie poziomu elektrolitów.
Idealnymi przykładami posiłków po wysiłku fizycznym mogą być: kefir/maślanka/jogurt naturalny z owocami albo omlet z jajek z płatkami owsianymi z dodatkiem warzyw - np. na śniadanie!

Jak szybko po treningu warto zjeść?

Przede wszystkim magazynowanie glikogenu i synteza białka zachodzi najszybciej podczas pierwszych godzin po treningu. Dlatego przyjmuje się, że najkorzystniej jest przyjąć posiłek po treningowy w ciągu dwóch godzin od zakończonego wysiłku.

Czy jeść, gdy trenuję wieczorem?

Niezależnie od pory treningu powinniśmy spożyć posiłek po treningu. Oczywiście obawy przed przyjmowaniem kolacji po treningowej zwykle wiążą się z przekonaniem, że takie praktyki spowodują przybieranie na masie ciała. Ale to czy przytyjemy głównie zależy od całodobowego bilansu energetycznego, czyli energii, którą przyjmujemy wraz ze wszystkimi posiłkami oraz z ilością wydatkowanej energii związanej z wysiłkiem fizycznym.