Jakie błędy najczęściej popełniamy w walce o zdrową sylwetkę? Czy zdarza się Wam, że pomimo rozpoczęcia regularnej aktywności fizycznej, waga nadal stoi w miejscu? Albo ćwiczenia nie przynoszą spodziewanych efektów? Co stoi na przeszkodzie?
Aktywność fizyczna to nie wszystko
Każdy trener personalny zapytany, co jest najważniejsze w walce o wymarzoną sylwetkę na pewno odpowie: dieta i aktywność fizyczna. Kluczowa jest tu kolejność – dieta! Sposób żywienia ma kolosalny wpływ na to, jak zachowa się nasze ciało podczas wysiłku. Jakie paliwo mu dostarczymy, takie użyje, można rzec dosadnie. Dlatego trzeba przyjrzeć się swojej diecie i nie chodzi o to, by wyeliminować wszystko, a zostawić tylko chude mięso i ryż. Liczy się odpowiedni bilans i dawka energii, witamin i minerałów, którą powinniśmy dostarczać z różnych źródeł. By się kontrolować, możesz założyć swój dziennik żywienia i przez jakiś czas zapisywać, co i w jakich ilościach jesz na co dzień.
Miej cel
Tak samo jak dieta, Twój trening musi być dopasowany do naszych oczekiwań i możliwości. Inne ćwiczenia będzie wykonywała osoba, która chce być silniejsza i bardziej wytrzymała, a inne ta, która chce spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Nie chcemy się również na samym początku przetrenować ani przemęczyć, bo wtedy żadne ćwiczenia nie mają sensu. Intensywny trening każdego dnia dla osoby początkującej też nie należy do dobrych rozwiązań, bo nasze ciało musi mieć czas, żeby się zregenerować, inaczej będziemy chodzili cały czas z zakwasami, a na dodatek wzrasta zagrożenie pozrywania mięśni.
Istota rozgrzewki
Można powiedzieć, że rozgrzewka należy do najważniejszego elementu każdego treningu. Dzięki niej nasze ciało przygotowuje się do treningu i zwiększa swoje możliwości! Spróbuj zrobić dwuminutową deskę bez rozgrzewki. Na pewno odczujesz różnicę. Jeśli prawidłowo rozgrzejesz swoje mięśnie przed treningiem, zapewnisz swoim mięśniom większą elastyczność, a poza tym ochronisz się przed ryzykiem wystąpienia kontuzji! Nie ma znaczenia, jaki trening przed Tobą, czy fitness, czy pilates, rozgrzewka musi być uwzględniona w jego planie. Oczywiście powinna być również dopasowana do rodzaju treningu, jaki będziesz wykonywał.
Technika ćwiczeń
Oprócz tego, że robiąc ćwiczenia w prawidłowy techniczny sposób zmniejszasz ryzyko wystąpienia kontuzji, to również zwiększasz efektywność danego ćwiczenia. Tu działa słynna zasada, że nie o ilość chodzi, ale o jakość. Nawet jeśli zrobisz sto brzuszków, ale w złej postawie, nie da to tego efektu, co połowa mniej, ale wykonanych prawidłowo.
Powodzenia!