Nie każdemu uśmiecha się mozolna walka z nadprogramowymi kilogramami. Niektórzy chcą przechytrzyć naturę i wymyślają naprawdę dziwne sposoby, by w jak najszybszy sposób pozbyć się tkanki tłuszczowej. Czasem jednak nie zdają sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne może być to dla ich ciał.
Sauna
Nie wiadomo do końca, kiedy powstał mit, że przybywając jak najdłużej na saunie pozbywamy się szybko tkanki tłuszczowej. Ludzie, którzy poznali „prawdę” na temat właściwości sauny zazwyczaj w pierwszym momencie nie mogą w to uwierzyć. Jak to możliwe? Przecież osoby ćwiczące sztuki walki korzystają z sauny właśnie po to, by zrobić coś ze swoją wagą. Znane są również przypadki śmierci w wyniku odwodnienia wśród kulturystów! Dlaczego? Zawodnicy sztuk walki celowo odwadniają się przed zawodami, by dostać się do kategorii z jak najniższą wagą. Przebywanie na saunie znacznie obniża poziom wody w organizmie, dlatego osoby otyłe w ogóle nie powinny jej używać. Utracona woda oczywiście wraca do normy po kilku godzinach, ale sauna nie jest sposobem na pozbycie się kilogramów. Korzystanie z niej nieumiejętnie może skończyć się poważnymi problemami kardiologicznymi.
Zdrowe jedzenie
A konkretnie, używanie do robienia posiłków naturalnych produktów. Również nie wiadomo skąd wzięło się przeświadczenie, że dary natury można jeść do woli bo nie zawierają one kalorii. Bzdura! W zdrowym odżywianiu się chodzi o umiejętne bilansowanie diety, wprowadzanie zamienników i edukowanie się w tej kwestii. W końcu miód to cukier, nawet jeśli naturalny i zawierający wiele wartości odżywczych, nadal cukier. A porównywanie go z białym cukrem nie znaczy, że można porzucić stosowanie tego pierwszego na rzecz miodu i objadanie się miodem do woli. Miód w nadmiarze również może nam zaszkodzić. Jedzenie w dużych ilościach orzechów, awokado, komosy ryżowej czy w ogóle zdrowych produktów nie oznacza, że są one bez kalorii i od nich nie przytyjemy. Wszystko zależne jest bowiem od bilansu kalorycznego i energii, jaką dostarczymy organizmowi. Oczywiście, jakość jedzenia też ma kolosalne znaczenie!
Dieta 1000 kalorii dziennie
Zasada „mniej jeść” nie uwzględnia nie jedzenia praktycznie niczego. Pomimo tego, że zdarza się, że efekty mogą być naprawdę powalające, na dłuższą metę taka dieta jest zupełnie pozbawiona sensu. Dlaczego? Ponieważ nasz organizm uzna małe ilości jedzenia za sytuację zagrażającą życiu! Zacznie więc gromadzić tłuszcz „na zapas”, spowolni metabolizm, aby mieć energię do funkcjonowania. Dlatego najlepsze efekty daje mniejsze cięcie kalorii, niż drastyczne – i taki styl żywienia nie odbija się na naszym organizmie.