Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na stan naszego organizmu. Szczególnie teraz, gdzie wszędzie wokół nas jest zanieczyszczone (powietrze, woda) i niezdrowe (produkty mocno przetworzone). Żyjemy szybko, w stresie, zapominając o tym co najważniejsze. A przecież od trybu naszego życia i diety zależy nasze zdrowie.

Prawidłowe żywienie
Co to tak naprawdę jest zdrowe żywienie? To oczywiście spożywanie odpowiednio wyselekcjonowanych produktów spożywczych w odpowiedniej ilości, które pozwalają zaspokoić nasze zapotrzebowanie na witaminy, składniki odżywcze, makro i mikroelementy. Jedną z podstaw prawidłowego żywienia jest spożywanie odpowiedniej ilości pokarmów do zapotrzebowania energetycznego na nie. I tak bilans energetyczny u osób z nadwagą powinien być ujemny, by spalały więcej niż zjadają, u osób z niedowaga sytuacja jest odwrotna.

Nie można zapominać tutaj także o porze zjadania posiłków i ich ilości. Posiłków powinno być 4-5 w ciągu dnia, średniej wielkości. Dzięki temu organizm nie męczy się trawieniem dużej ilości pożywienia. Rano, przed wyjściem z domu należy zjeść śniadanie – nie powinno wychodzić się z domu głodnym, a co gorsze pić kawę, czy palić papierosy przed śniadaniem. Kolację powinno się jeść przed godziną 20 i co najmniej 2 godziny przed pójściem spać. Dzięki temu nie wstaniemy zmęczeni po całonocnym trawieniu.

Piramida żywienia
Piramida żywienia zmieniła się. Kiedyś uznawano, że najwięcej powinno spożywać się produktów zbożowych, od niedawna naukowcy na pierwszym miejscu postawili warzywa i owoce. Warzyw powinno być w naszej diecie znacznie więcej niż owoców. Na kolejnym miejscu są zboża, produkty zbożowe. Następnie znajdują się produkty mleczne oraz mleko, mięso chude, ryby i jaja oraz oleje i inne tłuszcze. Przy piramidzie nie można zapomnieć także o odpowiedniej ilości spożywanej wody i herbat ziołowych, a także optymalnej dawki aktywności fizycznej.

Wyniki takiej diety zależne są od wielu czynników – wieku, stanu zdrowia, faktycznego przestrzegania zasad prawidłowego żywienia, dawki ruchu. Są to jednak zasady, których warto się trzymać, gdyż mają one zbawienny wpływ na nasze zdrowie i dzięki nim możemy zapobiec wielu poważnym chorobom.