Cukier jest niezdrowy nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci. Mało tego, ponoć żadne z dzieci, które cierpią z powodu alergii, ADHD, wszelakich odmian autyzmu, nie powinno się podawać cukru w ogóle - ani białego, ani brązowego (który i tak często jest po prostu białym cukrem barwionym na "zdrowszy"), ani fruktozy itp. Zdrowym dzieciom też cukier przynosi więcej szkód niż pożytku. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, czy istnieją zdrowe lizaki. Przeczytaj go koniecznie!

Biały cukier - co to jest naprawdę i jaki ma na nas wpływ?

Zacznijmy od tego, że dzieci bardzo szybko się od niego uzależniają a przemiany jakie zachodzą w organiźmie zbliżone są do tych które towarzyszą uzależnieniu od alkoholu. Musisz wiedzieć, że biały cukier to:
"Przemysłowa obróbka zmienia strukturę krystaliczną surowego cukru, sprawiając, że wszystkie substancje towarzyszące są usuwane jako odpady (...). Przy spożyciu białego cukru organizm jest zmuszony czerpać ze swoich własnych rezerw witaminy i sole mineralne, by go strawić. W ten sposób jedzenia białego cukru prowadzi do niedoboru witamin i substancji mineralnych, co przejawia się wczesnym pojawieniem się próchnicy zębów. Uzależnienie od cukru u dzieci objawia się najpierw niepokojem, potem zaś osłabieniem koncentracji i spadkiem wytrzymałości." - Barbara Temelie, Beatrice Trebuth, Odżywianie według Pięciu Przemian dla matki i dziecka. 

Czym można zastąpić biały cukier?

Dobrym pomysłem jest zastąpienie cukru ksylitolem, który niestety jest bardzo złośliwy w temacie krystalizacji. I choć rozpuszcza się z chęcią, do stanu stałego powraca niechętnie. Warto jednak spróbować zrobić z niego własne lizaki. Składniki, które będziesz potrzebować to: ksylitol, cytryna, kwiaty bławatka (suszone - kolor "fioletowawy") oraz kwiaty nagietka (suszone - kolor pomarańczowy). 

Przygotowanie domowych lizaków

Najpierw ksylitol (pięć łyżek) rozpuść na patelni na bardzo małym ogniu, dodaj kilka kropel cytryny i redukuj bardzo długo. Potem masę ostudź, przelej do foremek na czekoladki wysypanych suszonymi płatkami kwiatów. Następnie włóż drewniany patyczek i umieść całość w zamrażarce, tuż po wyjęciu lizaczki są wspaniałe. Musisz wiedzieć, że ksylitol ma wiele właściowości prozdrowotnych. Otóż działa przeciwpróchniczo, odkaża też gardło w infekcjach, ponoć przeciwdziała zapaleniom uszu itd. Jednak musisz wiedzieć, że ksylitol (nie jest cukrem) i można podawać go dzieciom od 3 roku życia (wcześniej podawanie jakiegokolwiek cukru i soli jest raczej niewskazane). Przede wszystkim ksylitol jest substancją z którą organizm musi się najpierw "oswoić" poczynając od małych dawek na dobę (około 1/2 łyżeczki).