Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że dbanie o środowisko powinno stanowić integralną część naszego życia. Zwiększająca się świadomość społeczna na temat ekologii sprawia, że chętnie włączamy się w nowe trendy pozwalające na bardziej optymalne wykorzystywanie zasobów naszej planety. Życie w stylu eko wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Oto kilka prostych sposobów, by być eko na co dzień.


 

Odłączaj urządzenia elektroniczne

Tak naprawdę do bycia eko czasami wystarczą drobiazgi. By zmniejszyć zużycie energii warto odłączać od sieci sprzęty elektroniczne, których nie używamy. I wcale nie mamy tu na myśli biegania po całym domu i wyciągania wszystkich wtyczek z kontaktów. Wystarczy jedynie wyposażyć się w listwę z wyłącznikiem, do której podepniemy poszczególne sprzęty: komputer, ładowarkę, telewizor czy konsolę. Dzięki temu jednym przyciskiem wyłączymy kilka urządzeń naraz. Dobrą alternatywą może być też założenie w domu gniazdek sterowanych za pomocą pilota.


 

Segreguj odpady

Każdego dnia na całym świecie generowane są olbrzymie ilości odpadów. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że statystyczny Polak w ciągu roku wytwarza ponad 300 kg śmieci? Dzięki segregowaniu odpadów możliwe jest wykorzystanie niektórych z nich w trakcie recyklingu. Segregując śmieci pozyskujemy ogromne ilości surowców wtórnych, które mogą być powtórnie przetworzone – tym samym przyczyniając się do mniejszego zubażania naturalnych zasobów planety. Wrzucając śmieci do kolorowych pojemników mamy także realny wpływ na życie wielu organizmów: segregowanie śmieci zmniejsza zanieczyszczenie środowiska, dzięki czemu wiele zagrożonych gatunków ma szansę na przetrwanie. Segregowanie śmieci nie wymaga od nas specjalnego wysiłku, a korzyści wynikające z takiego działania są naprawdę ogromne.


 

Ogranicz plastik

Jednym z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego jest plastik. Ze względu na to, że produkcja plastiku jest tania, tworzywo jest wykorzystywane obecnie na całym świecie. Niestety, przez wiele lat nie zdawaliśmy sobie sprawy z faktu, że plastik jest niezwykle szkodliwy dla środowiska. Tony plastiku coraz bardziej zaśmiecają naszą planetę: zalegają w lasach, dryfują po powierzchni oceanów, a nawet przenikają do powietrza, którym oddychamy. Dlatego aby przeciwdziałać postępującej degeneracji środowiska wszędobylskim plastikiem, powinniśmy zmniejszyć jego zużycie do absolutnego minimum. Całkowite wyeliminowanie plastiku z codziennego życia może być bardzo trudne – jednak warto na początek podjąć chociaż kilka prostych kroków. Jak zmniejszyć zużycie plastiku? Przede wszystkim stosując siatki na zakupy wielokrotnego użycia (najlepiej materiałowe), rezygnując z kupowania wody w plastikowych butelkach (można je z powodzeniem zastąpić butelkami szklanymi), stosując opakowania wielorazowe (np. korzystając w ich miejsce z własnych pojemników podczas zabierania jedzenia na wynos), nie używając plastikowych słomek do napojów oraz stosując mydło w kostce zamiast mydła w płynie.