​Wysokie zarobki, możliwość elastycznego zarządzania czasem, pewne zlecenia – tak opisywana jest praca opiekunek osób starszych w Niemczech. Coraz więcej Polek decyduje się na podjęcie takiej pracy. Sprawdź, czy to dobra opcja także dla Ciebie. Opiekunka osób starszych to zawód bardzo przyszłościowy, który wciąż będzie zyskiwał na popularności i znaczeniu. Dlaczego? Społeczeństwo europejskie starzeje się: spada liczba urodzeń, a jednocześnie rośnie średnia długość życia. To sprawia, że rośnie procent seniorów w społeczeństwie. Jednocześnie coraz częściej osoby te nie są już otoczone wielopokoleniową liczną rodzina, co sprawia, że chętniej korzystają z profesjonalnego wsparcia. Trend ten zauważalny jest przede wszystkim w krajach zachodnich, co wiąże się też z poziomem zamożności obywateli. Rzecz jasna przekłada się też to na postrzeganie zawodu opiekunki osób starszych oraz na zarobki. Z tego względu Polki, które chcą podjąć taką pracę, najczęściej decydują się na wyjazd za naszą zachodnią granicę. Jak wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech?

Kto może zostać opiekunką osób starszych?

Wymogi, jakie musi spełniać opiekunka, zależą w dużej mierze od danej oferty pracy, a co za tym idzie – od zakresu obowiązków i stanu zdrowotnego seniora. Zgłaszając się do agencji opiekunek osób starszych w Niemczech, należy wypełnić formularz, w którym podajemy jak najwięcej informacji dotyczących wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz znajomości języków obcych. W większości przypadków wymagana jest minimum komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Na dużo ofert i wyższe zarobki mogą liczyć osoby z wykształceniem i doświadczeniem pielęgniarskim. Niezależnie od wymogów formalnych, praca opiekunki osób starszych to propozycja dla osób cierpliwych, odpornych na stres, o pogodnym usposobieniu. Ważny jest dobry stan zdrowia, bo praca niejednokrotnie wymaga sporej odporności fizycznej – seniorzy mogą mieć trudności w poruszaniu i wymagać pomocy w tym zakresie. W niektórych przypadkach wymagane są też czynności pielęgnacyjne. W zależności od zlecenia opiekunka może też mieć w zakresie obowiązków zajmowanie się domem, na przykład bieżące sprzątanie, pranie czy prasowanie – oczywiście więcej obowiązków wiąże się też z wyższym wynagrodzeniem.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?

Dużą zaletą tej niewątpliwie trudnej profesji są dobre zarobki. Zwykle zaczynają się one od 1200 euro miesięcznie, mogą nawet przekroczyć 2000 euro. Rzecz jasna opiekunka ma zapewnione mieszkanie – może to być osobne mieszkanie lub na przykład pokój w domu seniora. Niejednokrotnie w umowie zagwarantowane jest też bezpłatne wyżywienie.

Jak bezpiecznie podjąć pracę opiekunki osób starszych w Niemczech?

Tak jak w przypadku każdej pracy zagranicznej, absolutnie nie należy jechać „w ciemno”. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wcześniejsza rekrutacja, jaką prowadzą agencje opiekunek osób starszych w Niemczech jeszcze na terenie Polski. Przed wysłaniem zgłoszenia warto sprawdzić, czy dany pośrednik od dawna funkcjonuje na rynku, a także – czy cieszy się dobrą opinią. Legalnie działające firmy zawsze umieszczają na stronie internetowej wszelkie dane kontaktowe oraz informacje o firmie. Ich brak to sygnał, że należy zachować daleko idącą ostrożność. Zawsze przed podpisaniem umowy należy też dokładnie zapoznać się z jej warunkami i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.