Ciekawą nowością wśród produktów do pielęgnacji ciała są kosmetyki antysmogowe. Takie produkty są niewątpliwą innowacją na rynku kosmetycznym. I choć kosmetyki antysmogowe nie są jeszcze aż tak popularne jak inne linie kosmetyczne, wszystko wskazuje na to, że mają szansę stać się prawdziwym hitem sprzedażowym. Zastanawiasz się, czy warto używać takich kosmetyków? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.


 

Jak smog wpływa na skórę?

Zła jakość powietrza stała się już w Polsce problemem powszechnym. Problem smogu dotyczy już nie tylko dużych miast, lecz także mniejszych miejscowości. Wdychanie smogu może być dla nas bardzo szkodliwe. Udowodniono, że długotrwały kontakt ze smogiem może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, np. choroby układu oddechowego czy schorzenia układu krążenia. Mało kto wie, ale smog ma również negatywny wpływ na kondycję naszej skóry. Zła jakość powietrza może przede wszystkim powodować wysuszenie skóry. Osiadające na powierzchni skóry pył i brud sprawiają, że skóra ma problem z oddychaniem – staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Zniszczenie naturalnej bariery ochronnej powoduje, że skóra staje się podatna na podrażnienia. Zanieczyszczenia, z którymi ma kontakt nasza skóra, często mogą wywoływać reakcje alergiczne, których objawem może być np. pokrzywka. Konsekwencją długotrwałego kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem może być przyspieszenie procesów starzenia się skóry oraz powstawanie ciemnych plam na skórze.


 

Co to są kosmetyki antysmogowe?

Mając na uwadze fakt, jak destrukcyjne może być dla naszej skóry zanieczyszczenie powietrza, pojawia się pytanie, czy ochrona skóry przed negatywnym oddziaływaniem smogu jest w ogóle możliwa? To pytanie od dłuższego czasu zadawali sobie również producenci kosmetyków. W odpowiedzi stworzono specjalistyczne linie kosmetyków, które pozwalają zabezpieczyć naszą skórę przed szkodliwym działaniem smogu. Kosmetyki antysmogowe zawierają składniki, które wykazują właściwości ochronne: węgiel aktywny i antyoksydanty. Według zapewnień producentów, używanie takich kosmetyków pozwala na zabezpieczenie skóry przed działaniem smogu. Wśród kosmetyków antysmogowych znajdziemy m.in. kremy do twarzy, żele do twarzy, maseczki pielęgnacyjne, mydła, peelingi, serum czy pianki. Lecz czy kosmetyki antysmogowe rzeczywiście działają?


 

Czy warto używać kosmetyków antysmogowych?

Tajemnica skuteczności kosmetyków antysmogowych tkwi w ich składzie. Substancje, które wchodzą w skład kosmetyków antysmogowych, uniemożliwiają przyleganie zanieczyszczeń do skóry, a przy okazji wykazują również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Kosmetyki na bazie węgla aktywnego są bezpieczne nawet dla bardzo wrażliwej skóry oraz skóry ze skłonnościami do alergii. Kolejnym ważnym składnikiem kosmetyków antysmogowych są antyoksydanty. Takie substancje wykazują działanie opóźniające procesy starzenia się skóry. Antyoksydanty zawarte w kosmetykach antysmogowych wzmacniają także barierę lipidową chroniącą skórę przed wysuszeniem.