Pierwsze kroki do osiągnięcia zdrowej sylwetki nigdy nie są łatwe. Co więcej, można nawet powiedzieć, że kolejne również do łatwych nie należą. Jeśli zdecydujemy się na zmiany i uparcie będziemy dążyć do osiągnięcia celu, po pewnym czasie aktywność fizyczna i zdrowa dieta staną się naszymi nawykami, częścią, bez której już nie będziemy potrafili żyć.
Od czego zacząć?
Ta wizja może inspirować, ale może też przerażać. W końcu mało z nas lubi zmiany, zwłaszcza, kiedy wszystko wiedzie się „jakoś” i nie dzieje się nic drastycznego. Jednak jeśli dojrzejemy do decyzji o zadbaniu o siebie, musimy od czegoś zacząć, bo nie zadziała to na zasadzie, że wstaniemy kolejnego dnia i będziemy wiedzieć już wszystko.
Zacznijmy od wprowadzenia w nasz tygodniowy harmonogram jakiejś aktywności fizycznej. Możemy ustalić sobie np. dwie godziny treningu przez tydzień, to chyba nie jest dużo, prawda? Jako że ta aktywność będzie nam towarzyszyła często, powinna nam sprawiać przyjemność i satysfakcję.
Co możemy robić?
Można zacząć od biegania. Istnieje wiele przewodników dla początkujących biegaczy, a ten sport daje szybkie efekty, więc jest dobry dla ludzi niecierpliwych. Trzeba tylko ruszyć się z kanapy, założyć sportowe buty i zacząć testować swoje możliwości. Oczywiście nie każdy jest zwolennikiem biegania, dlatego sprawdza się też rower lub nordic walking. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na siłownię i chodzenie na ćwiczenia pod okiem instruktora lub zajęcia grupowe fitness. Można też zacząć chodzić na basen. Czasami wystarczy wyjść na spacer lub do klubu potańczyć! Możliwości są wręcz nieograniczone. Najważniejsze jest to, byś trzymał się swojego planu mocno i nie tłumaczył się wymówkami.
A może trening siłowy?
Kojarzy nam się przede wszystkim z przesadnie umięśnionymi panami. Ale to tak nie wygląda! Trening siłowy to naprawdę świetna sprawa dla kogoś, kto chce o siebie zadbać i czuć się silniejszy. Oczywiście, zanim zdecydujemy się na trening siłowy warto przez miesiąc lub dwa popracować nad naszą kondycją, a potem skorzystać z konsultacji z jakimś trenerem personalnym. To bardzo ważne, ponieważ podczas takiej konsultacji opowiemy o tym, na czym nam najbardziej zależy w naszej walce o zdrową sylwetkę, a trener podpowie odpowiednie ćwiczenia i zobaczy jaką mamy postawę ciała, jak nasze ciało reaguje na obciążenie. Poza tym na pewno też zmotywuje nas do ćwiczeń, co jest bardzo ważne, w szczególności, kiedy dopiero co zaczęliśmy ćwiczyć. Zresztą, mentalna pomoc kogokolwiek, kto zechce nas wspierać będzie nieoceniona w chwilach kryzysu, a najlepiej do naszej walki zaangażować kogoś bliskiego, z kim czas na ćwiczeniach upłynie dużo szybciej.