Wybór butów do ćwiczeń nie jest łatwym zadaniem. Po pierwsze każda dyscyplina sportowa wymaga obuwia o określonych cechach. Po drugie stopy każdego z nas są inne i inaczej reagują na poszczególne modele butów. Zanim kupisz buty sportowe, z pewnością warto uzyskać porady od pracowników profesjonalnego sklepu sportowego, ale oto kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci zawęzić duży wybór butów sportowych.

Buty do biegania

Podczas wybierania butów do biegania należy wziąć pod uwagę dwa główne czynniki: rodzaj chodu i stopień absorpcji wstrząsów. Oczywiście, możesz również kierować się wagą, kolorem i producentem buta, ale są to raczej dodatkowe kryteria.
Rodzaj chodu to nic innego, jak sposób, w który biegasz, czyli jak twoja stopa dotyka podłoża. Jeśli biegniesz bardziej na wewnętrznej stronie stóp, jesteś pronatorem, a jeśli biegasz na zewnętrznej stronie stóp, jesteś supinatorem. Buty do biegania są zaprojektowane tak, aby przeciwdziałać nadmiernej pronacji lub nadmiernej supinacji i sprawiają, że biegasz bardziej neutralnie.

Wybierz buty do biegania w zależności od chodu i masy ciała, a powinieneś zauważyć, mniejszą ilość urazów związanych z bieganiem. Będziesz mógł także biegać dalej i szybciej przy mniejszym wysiłku i większej wygodzie. Pamiętaj jednak, że buty do biegania tracą zdolność podtrzymywania i amortyzowania w miarę starzenia się i powinny być wymieniane, co jakiś czas.

Buty do sportów halowych

Koszykówka, squash, badminton, tenis i siatkówka to dobre sposoby na utrzymanie kondycji, ale wymagają nieco innych butów, niż np. obuwie do biegania. W trakcie tych sportów poruszasz się w różnych kierunkach, więc stosunkowo gruby but do biegania mógłby prowadzić do obrażeń. Co więcej, podeszwy butów do biegania nie są zaprojektowane do ruchów na boki.
Buty do sportów halowych są zaprojektowane do poruszania się we wszystkich kierunkach i mają niepozostawiające śladów podeszwy. Chociaż dla każdego sportu halowego istnieją różne buty, mają one podobne właściwości i można na przykład nosić obuwie tenisowe do innych dyscyplin sportowych.

Buty do treningu siłowego

Dla wielu ćwiczących rekreacyjnie, obuwie do treningu siłowego nie jest wielkim problemem, ale jeśli poważnie myślisz o ćwiczeniach tego typu, buty mogą Ci pomóc. Jeśli podnosisz duże ciężary w butach o dobrych właściwościach amortyzujących, może się okazać, że jesteś mniej stabilny, niż powinieneś. Dotyczy to zwłaszcza butów do biegania z bardzo miękkimi podeszwami. Twoje stopy będą się w nich zwyczajnie chwiać. Właściwe buty do podnoszenia ciężarów nie mają właściwości amortyzujących wstrząsów, ale oferują solidne wsparcie dla stóp.

Szeroki wybór obuwia sportowego oferuje centrum handlowe w Łomiankach!