Regularny trening fizyczny nie tylko sprawi, że możemy uzyskać wymarzoną sylwetkę, lecz ma także dobroczynny wpływ na zdrowie całego organizmu. Dzięki systematycznie wykonywanym ćwiczeniom i podejmowaniu różnorodnej aktywności fizycznej nasz układ mięśniowo-kostny staje się sprawniejszy, serce mocniejsze, a układ oddechowy wydolniejszy. Jednak trenowanie nie tylko wpływa na stan naszego ciała. Warto wspomnieć także o korzyściach emocjonalnych: ćwiczenia fizyczne sprawiają, że czujemy się po prostu dobrze. Dzieje się tak za przyczyną wydzielania w mózgu substancji odpowiedzialnych za poczucie szczęścia. W trakcie treningu mózg produkuje zwiększoną ilość endorfin. Przy okazji redukcji ulega poziom kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. Poranne wykonywanie ćwiczeń daje ogromny zastrzyk energii i motywuje do działania na cały dzień, sprawiając, że patrzymy na życie z dużo lepszej perspektywy. Z kolei trening wieczorny sprawia, że łatwiej zasypiamy i budzimy się wypoczęci. Jakie są najważniejsze zasady skutecznego treningu?


 

Wyznacz cel treningu

Aby trening był jak najbardziej efektywny, konieczne jest przede wszystkim ustalenie celów. Wszystkie osoby, które zamierzają podjąć się regularnych ćwiczeń, koniecznie powinny na samym początku określić, jakie efekty chcą po nich uzyskać. Celem treningu może być przecież nie tylko zrzucenie nadmiarowych kilogramów. Równie dobrze jako cel możemy obrać zwiększenie masy mięśniowej, poprawę wytrzymałości i kondycji czy polepszenie koordynacji ciała. Wśród najczęściej wybieranych celów systematycznej aktywności ruchowej znajduje się też ogólna poprawa wyglądu sylwetki. Niektóre cele mogą iść w parze, natomiast inne nie mogą być realizowane równolegle.


 

Zadbaj o właściwe żywienie

Same ćwiczenia fizyczne niewiele nam dadzą, jeżeli nie zadbamy o odpowiednio zbilansowaną dietę. Jeśli decydujemy się na regularne trenowanie, musimy wiedzieć, że nasz organizm będzie potrzebował większej niż zazwyczaj ilości kalorii. Intensywny wysyłek fizyczny powoduje, że zużywamy więcej energii – a tym samym spalamy więcej kalorii. To, na jaką dietę się zdecydujesz, będzie wpływało na skuteczność twojego treningu. Wybierając dietę dostosuj ją więc do przyjętych przez ciebie celów treningowych.


 

Dobierz ćwiczenia do swoich możliwości

Wyznaczając plan treningowy wybierz sobie takie ćwiczenia, których wykonanie nie będzie ponad twoje możliwości. Pamiętaj, że organizm potrzebuje odpowiedniego wprowadzenia w cykl treningowy. Dlatego na początku postaw na lżejsze ćwiczenia, by następnie stopniowo zamieniać je na coraz bardziej wymagające. To ważne zarówno przy ustalaniu planu treningu siłowego, jak i treningu rekreacyjnego.


 

Wykonuj ćwiczenia poprawnie

Podczas wykonywania ćwiczeń zwróć baczną uwagę na to, czy wykonujesz je poprawnie. Jeżeli popełniasz błędy podczas treningu, możesz wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Nie masz pewności, czy dobrze wykonujesz ćwiczenia? Warto rozważyć trening pod okiem trenera personalnego lub w większej grupie.