Czy ćwiczenia na brzuch to ciągle odległy plan? Nie zwlekaj - zacznij robić je już dziś, wystarczy ćwiczyć 12-15 minut, trzy razy w tygodniu, w domu albo w klubie fitness. Jednak pamiętaj, że płaski brzuch to zasługa nie tylko brzuszków. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący jak szybko odchudzić brzuch. Przeczytaj go koniecznie!

Ćwiczenia na brzuch to niekoniecznie brzuszki

Zacznijmy od tego, że mięsień prosty brzucha (rectus abdominis) jest mięśniem, który łączy podstawę żeber z kością miednicową, dzięki niemu Twój brzuch nie spina się jak zawias. Generalnie, gdybyśmy go rozłożyli na stole, zobaczylibyśmy, że zwija się jak dżdżownica, gdy ją dotkniemy. Dopiero gdy to zrozumiesz zdasz sobie sprawę, że tradycyjne unoszenie tułowia do siadu to strata czasu. W trakcie takiego ćwiczenia mięśnie brzucha pozostają płaskie, nie "skręcają się". Natomiast unoszenie tułowia do siadu dobrze działa tylko na zginacze bioder. Dlatego jeśli już trochę trenujesz i nie widzisz efektów zobacz jakie są najczęstsze błędy w treningu i sposobie odżywiania.

Liczy się jakość, a nie ilość

No cóż, zapewne czytając ten artykuł, nie jesteś laikiem w temacie ćwiczeń na brzuch bo kto ich nie robił chociażby na W-F? Ale ćwiczeń na brzuch nie można robić bezmyślnie! Wyobraź sobie teraz, że robisz przysiad lub wykrok - czy potrzebna ci jest maksymalna koncentracja i dokładność, żeby przypadkiem nie upaść? Tak jak w przypadku przysiadu czy wykroku - podczas robienia brzuszków skup się na jakości, a nie na ilości. Przede wszystkim mocno spinaj mięśnie brzucha w punkcie maksymalnego zgięcia przy każdym powtórzeniu, ponieważ jeśli nie będziesz tego robił, nie uzyskasz widocznego postępu. Ponadto pamiętaj również o tym, że brzuch to również mięśnie skośne oraz zębate i one są równie ważne. Mało tego, przy ćwiczeniach ważne są też inne grupy mięśni zobacz jak wzmocnić plecy.

Dieta na płaski brzuch

Niestety, ale bez względu na to, jak ciężko trenujesz mięśnie brzucha i jak silne i twarde się stają, nadmiar tłuszczu sprawia, że nie będą one widoczne. Dlatego musisz zredukować tkankę tłuszczową, a pomoże ci w tym odpowiednia dieta oraz trening kardio (rower, rolki, basen, nordic walking, bieżnia czy marsz).
Jeżeli chodzi o dietę, to koniecznie - zacznij wybierać produkty posiadające niezbędne białka, węglowodany, tłuszcze i witaminy. Wybieraj produkty naturalne, nie przetworzone, gotuj w domu - zacznij od zdrowego śniadania, zobacz jak jeść jeśli nie masz czasu. Odżywiaj się odpowiednio!