Trzeba przyznać, że naprężone uda nie tylko świetnie prezentują się w krótkich spódniczkach, ale wpływają też na kondycję pleców, kolan i bioder. Poniżej znajdziesz krótki artykuł z kilkoma prostymi ćwiczeniami rozciągającymi, które nadadzą ścięgnom udowym elastyczność. Po prostu wykonaj je na koniec najbliższego treningu, kiedy mięśnie będą już rozgrzane i przekonaj się, jak bardzo sprężyste mogą być twoje uda. Przeczytaj go koniecznie!

Ćwiczenia numer jeden na uda, które wykonasz w pozycji stojącej

Przede wszystkim zacznij od skłonów tułowia, lekko ugnij nogi w kolanach i dotknij dłońmi podłogi. Po czym rozluźnij szyję, i jeżeli poczujesz, że skłon jest zbyt intensywny, ugnij mocniej nogi. Pamiętaj, że pozycję taką powinnaś utrzymać od 30 do 60 sekund – im dłużej, tym lepiej. Potem powoli podnoś się do pozycji pionowej. Ćwiczenia te nie są polecane dla osób cierpiących na bóle pleców.

Ćwiczenie numer dwa

Następne ćwiczenie wykonasz wszędzie i jest ono całkowicie bezpieczne dla osób cierpiących na problemy z plecami. Po prostu połóż jedną stopę na schodku lub na ławce. Po czym napnij ją i wykonaj skłon, utrzymując proste plecy. Im mocniej się schylisz, tym efektywniej rozciągniesz ścięgno udowe. Wytrzymaj w takiej pozycji 30 sekund i zamień nogi.

Ćwiczenie numer trzy

Wypróbuj ćwiczenie podobne do tych wykonywanych przez baletnice. W przypadku, gdy poprzednie ćwiczenie nie było dla ciebie wystarczająco intensywne, koniecznie spróbuj tej pozycji. Najpierw umieść stopę na taką wysokość, aby znajdowała się trochę niżej niż udo. Potem napnij stopę i pochyl się w jej kierunku. Utrzymaj pozycję przez 30 sekund i zmień nogę.

Ćwiczenie numer cztery

To ćwiczenie wykonasz w pozycji horyzontalnej, połóż się na plecach, ugnij prawą nogę i umieść stopę na ziemi. Po czym unieś lewą nogę najwyżej jak potrafisz, nie zmieniając pozycji miednicy. Następnie udo przytrzymaj rękoma i przyciągaj delikatnie w kierunku głowy, rozciągając ścięgno udowe, aby w ćwiczenie zaangażować również mięśnie łydki, wystarczy napiąć stopę. Poza tym równie dobrze do wykonania tego ćwiczenia możesz wykorzystać pasek lub krawat – umieść go na zgięciu stopy, a końcówki chwyć w obie ręce i ciągnij póki nie poczujesz, że ścięgno się napięło. Pozycję utrzymaj przez 30 sekund i powtórz ćwiczenie na drugą nogę.

Ćwiczenie numer pięć - na siedząco

Lewą nogę ugnij i odchyl tak, aby udo dotykało ziemi, schyl się i chwyć prawą stopę i utrzymaj pozycję przez 30 sekund i powtórz ćwiczenie, zamieniając nogi.