Oczywistym jest, że higiena osobista oraz pielęgnacja skóry jest w obecnych czasach codziennym nawykiem, aczkolwiek tak nie było zawsze. Okazuje się, że do końca XIX wieku nie było jeszcze jako takiego podziału na lekarstwa oraz produkty kosmetyczne. Wtedy na rynku była możliwość kupienia naprawdę najdziwniejszych środków piękności stworzonych własnoręcznie przez aptekarzy czy fryzjerów i były to na przykład pomady, maści czy choćby pudry.

Bardzo duży wpływ na zmianę stosunku do mydła oraz wody miał duży rozwój medycyny oraz odkrycie bakterii, jako najgroźniejszej przyczyny powstawania chorób. Po czym, z początkiem XX wieku miał miejsce wielki przełom na rynku pielęgnacji, zaczęły powstawać nowe produkty oraz rozpoczętą produkcję na skalę przemysłową. Warto wiedzieć, że w 1904 roku Hans Schwarzkopf stworzył pierwszy szampon do włosów, natomiast pierwszym kremem, który powstał był krem Nivea, który jest używany do dziś. Generalnie w tamtych czasach to przede wszystkim Ameryka była motorem napędowym całego przemysłu kosmetycznego, i tak w 1915 roku powstała pierwsza maskara, a w 1921 roku pierwsza pomadka. Dodatkowo w latach 20-tych wypuszczono na rynek pierwszy lakier do paznokci, a także krem przeciwzmarszczkowy. Ta nowa gałąź gospodarki rozbudowywała się niesamowicie szybko i już w latach 30-tych w Ameryce była to 4 co do wielkości gałąź gospodarki. To emancypacja kobiet przyczyniła się do tak ogromnego wzrostu przemysłu kosmetycznego. Z czasem coraz więcej kobiet zaczęło pracować zawodowo, w związku z tym znaczenia nabrał ponownie wygląd zewnętrzny, a używanie kosmetyków kolorowych stało się powszechnie uznawane oraz przyjęte.

W Europie dopiero po II wojnie światowej miał miejsce drastyczny wzrost znaczenia przemysłu kosmetycznego. Trzeba przyznać, że rozwój przemysłu chemicznego wpłynął zdecydowanie na postęp w dziedzinie kosmetyki, które zaczęły być produkowane na skalę masową. Generalnie podstawowe składniki można było w końcu w prosty i tani sposób uzyskać z oleju ziemnego (Parafinnu, Liquidum) czy też wyprodukować syntetyczne zamienniki w warunkach laboratoryjnych. Najważniejszymi substancjami używanymi ówcześnie w kosmetykach były syntetyczne substancje zapachowe, barwniki oraz substancje konserwujące. Dodatkowo została zwiększona podaż środków pielęgnacyjnych, która szybka zmieniła przyzwyczajenia konsumentów. Doszło do tego, że kosmetyki stały się ogólnie dostępne, ponieważ były tanie i każda kobieta mogła podarować sobie odrobinę luksusu.