Kobiety między 25 a 30 rokiem życia zauważają pierwsze zmiany na twarzy, a kolejne lata to najczęściej intensywna walka z pojawiającymi się zmarszczkami. Zarówno przyczyny, jak i rodzaje powstających nierówności i bruzd są różnorodne, warto je poznać przez rozpoczęciem pielęgnacji ukierunkowanej na likwidację zmarszczek:

Młodość

zmarszczki mimiczne

 

Pojawiają się najwcześniej, bo ściśle wiążą się z naturalnymi skurczami mięśni mimicznych. Uśmiech, mrużenie oczu, marszczenie czoła to odruchy, które nie sposób wyeliminować, a to właśnie one odpowiadają za stopniowe powstawanie zmarszczek.

 

zmarszczki grawitacyjne

 

Wśród nich uwagę zwracają zwłaszcza bruzda nosowo-wargowa oraz opadające kąciki ust. Ich powstawanie nie jest zależne od trybu życia i sposobu pielęgnacji, ale to całkowicie naturalny proces związany z zanikaniem włókien elastyny i kolagenu.

 

zmarszczki posłoneczne

 

Są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji i zbytniej ekspozycji skóry na działanie promieni ultrafioletowych. Skuteczną metodą ich zapobiegania jest stosowanie kremów z filtrami, które nawilżają i chronią przed słońcem.

 

Starzenie się skóry

 

Powstawanie zmarszczek i bruzd jest bezpośrednio związane ze starzeniem się skóry, które pociąga za sobą szereg niekorzystnych dla jej kondycji procesów. Spadek hormonów powoduje mniejszą zdolność regeneracji komórek, za utratę jędrności odpowiadają zaś wolne rodniki. Czynniki takie jak: stres, zanieczyszczenie środowiska, nikotyna, promienie UV mogą przyspieszyć starzenie się skóry, a co za tym idzie wpłynąć na ilość i widoczność zmarszczek.

 

Sposoby radzenia sobie z problemem

 

Kobiety nie są całkowicie bezbronne wobec upływu czasu i zmian, jakie zachodzą wewnątrz i na zewnątrz ich skóry. Walka ze zmarszczkami jest możliwa, a zarówno współczesna kosmetologia, jak i medycyna estetyczna oferują coraz więcej skutecznych sposób na wygładzenie i poprawę elastyczności skóry. Kwas hialuronowy, mezoterapia, botoks, to tylko niektóre propozycje zapewniające szybki efekt. Kosmetyki i specjalistyczne zabiegi mogą widocznie spłycić zmarszczki, ale oprócz nich warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Codzienne wybory i styl życia również mają znaczenie dla kondycji skóry. Aby zahamować powstawanie zmarszczek, warto zadbać o zdrową dietę, ruch i gimnastykę, unikanie stresu czy rzucenie palenia. Ważna jest również ochrona przed promieniami słonecznymi przyspieszającymi procesy starzenia – w tym celu konieczne są kremy z wysokimi filtrami oraz ciemne okulary, chroniące wrażliwą skórę wokół oczu.