Każdy z nas nie raz spotkał się z określeniem „botox”. Wstrzykują sobie go znane gwiazdy Hollywood, piosenkarki, ale także w coraz większym stopniu korzystają z niego mężczyźni. Wiemy, że stosuje się go do wygładzania zmarszczek, ale na jakiej zasadzie działa i skąd się on bierze?

Co to jest botox?

 Botox jest specjalnie oczyszczonym preparatem powstałym z białka toksyny botulinowej, inaczej zwaną jadem kiełbasianym. Produkują ją bakterie Clostridium botulinum. Toksyna ta powstaje w naturalny sposób w zepsutych mięsach i konserwach i można się nią otruć. Wstrzykiwana w małych ilościach oczyszczona forma toksyny typu A do mięśni nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. 

Czy jest bezpieczny?

Botox jest bezpieczny dla człowieka. Preparat stosowano przez dekadę w 60 krajach na całym świecie. Po zabiegu w miejscach wkucia może pojawić się zsinienie i tkliwość,
a bardzo rzadko jego działanie może przejść na pobliskie mięśnie. Niekiedy może także dojść do niewielkiego, odwracalnego opadania powieki i brwi – może trwać ono około 1-2 tygodni.

Działanie

 Zabieg botoxu przeprowadza się w gabinecie medycyny estetycznej lub u kosmetologa. Pacjentami mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Sam zabieg polega na wkuwaniu igły i aplikowaniu leku do wybranych partii mięśni twarzy, co likwiduje konsekwencje kurczenia się mięśni twarzy.

 Botox ma za zadanie zablokowanie przechodzenia bodźców nerwowych do drobnych mięśni twarzy, które mają wpływ z liniami wyrazu naszej twarzy. Dzięki temu skóra nie marszczy się i nie fałduje. Wstrzyknięta substancja działa tylko w obrębie aplikacji, pozostałe mięśnie funkcjonują jak zawsze. W wyniku zabiegu kształt twarzy nie zmienia się, wygładzone zostają jedynie zmarszczki.

 Pierwsze efekty zabiegu pojawiają się po 2 – 3 dniach od zabiegu, a pełny efekt nawet po 10 dniach. Działanie preparatu utrzymuje się od 3 do 5 miesięcy, a efekt leczenia zanika stopniowo. W ciągu roku zaleca się przeprowadzenie od 2 do 3 wstrzyknięć.

Dla kogo?

 Z działania botoxu mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy chcą pozbyć się zmarszczek znajdujących się na czole, pomiędzy brwiami, w okolicach oczy, czy ust. Botox zaleca się osobom, którym znacznie zależy na wyglądzie zewnętrznym, od których wizerunku zależy ich pracy, czy status.