Trzeba przyznać, że suche włosy bardzo często mylone są z tymi zniszczonymi czy zaniedbanymi i nawet producenci kosmetyków wielokrotnie wprowadzają na rynek linie produktów do włosów suchych i zniszczonych, co też myli nas, konsumentów. Dlatego musimy więc sobie zdawać sprawę z tego, że wprawdzie każde włosy zniszczone są suche (oczywiście nie mówimy tu o skórze głowy, która wciąż może się przetłuszczać), ale nie każde włosy suche są zniszczone. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący pielęgnacji włosów suchych. Przeczytaj go koniecznie!


Zacznijmy od tego, że suche z natury są np. włosy kręcone, które przecież wcale nie muszą być zniszczone. Otóż dzieje się tak dlatego, że nasza skóra nie wytwarza wystarczającej ilości łoju lub nie jest on dostatecznie rozprowadzany wzdłuż włosa (tak się dzieje właśnie w przypadku włosów kręconych). Generalnie rzecz ujmując suche włosy, pozbawione ochronnej otoczki tłuszczowej, są bardziej podatne na zniszczenia. Przede wszystkim taka niezabezpieczona łuska włosa ma tendencję do rozchylania się, przez co włos szybko traci nawilżenie, staje się kruchy, łamliwy i łatwo ulega rozdwojeniu. Poza tym włosy suche trudno się rozczesują, brakuje im blasku i elastyczności. Dodatkowo bardzo często mają też tendencję do puszenia się. Jednak w odróżnieniu od włosów normalnych czy tych przetłuszczających się włos suchy najlepiej wygląda zaraz po umyciu (o ile oczywiście zrobimy to odpowiednio i użyjemy dobrej odżywki) — z czasem jednak zaczyna tracić nawilżenie i staje się coraz bardziej suchy. Musisz wiedzieć, że przy rozchylonych łuskach włosa woda z łatwością z niego ucieka, przez co szybko traci on elastyczność i blask, nadane mu przez użyte wcześniej odżywki.

Przede wszystkim takie włosy są bardzo wymagające w pielęgnacji i potrzebują wyjątkowej opieki oraz delikatnego traktowania. Dlatego nie należy przesadzać ze stylizacją, najlepiej też całkowicie ograniczyć wysoką temperaturę — na co dzień zrezygnować z suszarki, lokówki czy prostownicy — i rozczesywać je bardzo delikatnie. Oprócz tego nie należy też trzeć ich ręcznikiem po umyciu — gdy są mokre, są jeszcze bardziej niż zwykle narażone na zniszczenia, nie można ciągle nosić rozpuszczonych włosów (bez zabezpieczenia silikonami) ani spać z rozpuszczonymi włosami. Pamiętaj, że wszystko to uszkadza łuskę włosa i sprawia, że zamiast jedynie suchych, mamy włosy zniszczone.

Jeżeli natomiast chodzi o mycie suchych włosów to powinno ono być bardzo delikatne, zarówno jeśli chodzi o dobór produktów (wybieramy szampony z łagodnymi detergentami, a przy kręconych włosach możemy spróbować mycia odżywką), jak i o samo wykonanie zabiegu. Przede wszystkim nie należy włosów trzeć, szarpać ani zbyt intensywnie masować. Za to warto próbować metody OMO, która zabezpieczy włosy na długości przed niszczącym działaniem detergentów. Natomiast w przypadku włosów suchych zwykle nie ma też potrzeby myć ich zbyt często, zwłaszcza że woda również je wysusza, o ile oczywiście skóra głowy tego nie wymaga.