Codziennie dokładamy wszelkich starań, aby odpowiednio dbać o naszą skórę: prowadzimy zdrowy tryb życia, pijemy dużo wody, stosujemy maseczki, peelingi, balsamy nawilżające i odżywiające oraz preparaty antycellulitowe. Ale czy słyszeliście już o szczotkowaniu ciała na sucho? Być może ten sposób zrobi rewolucję w waszej codziennej pielęgnacji, wydaje się mieć same plusy, poza właściwościami zdrowotnymi nie musimy za niego wiele płacić!
Na czym to polega?
Szczotkowanie ciała na sucho to nic innego jak masaż, który jest wykonywany szczotką. W ten sposób podrażniane są receptory nerwowe ora pobudza się układ limfatyczny. Dzięki temu nasz organizm poprawia działanie detoksykacyjne i skuteczniej usuwa szkodliwe substancje, a poza tym zdecydowanie poprawia się nasze krążenie krwi (komórki są lepiej dotlenione, więc wydzielanie toksyn zachodzi sprawniej). Mamy również dobrą informację dla kobiet walczących z cellulitem – masaż ciała na sucho przynosi bardzo dobre efekty w pozbywaniu się pomarańczowej skórki. Dzięki hamowaniu procesów starzenia się również regeneruje komórki.
Ten sposób jest bliski wykonywaniu peelingów, które pomagają nam pozbyć się martwego naskórka i poprawić koloryt skóry. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z obu metod, ważne, żeby nie przesadzić i nie zetrzeć za dużo, bo tego na pewno też chcielibyśmy uniknąć. Peelingi i szczotkowanie ciała mają wpływ na lepsze napięcie skóry oraz lepsze wchłanianie kosmetyków, które zastosujemy bezpośrednio po wykonaniu takich zabiegów. Ponadto, masaże łagodzą stres i rozluźniają mięśnie!
Jak szczotkować ciało na sucho?
Taki zabieg ma swoje zasady. Po pierwsze, najlepiej wykonać go przed prysznicu na całkowicie suchym ciele. Przed masażem na sucho nie używamy żadnych balsamów, olejków czy oliwek (bo ma być na sucho). Polega to na wykonywaniu długich i posuwistych ruchów szczotką, a każdy ruch powinien być wykonywany w kierunku serca (żeby wspomagać krążenie krwi!). Zaczynamy zawsze od nóg, nie pomijając spodu stóp i kierujemy się w górę ciała. Wszystkie miejsca w strefie narażonej na powstawanie cellulitu możemy masować ruchami okrężnymi, podobnie jak węzły chłonne i stawy. Pamiętajmy, by te ruchy były delikatne, bo nie chcemy przecież uszkodzić warstw skórnych. To samo dotyczy miejsc, gdzie mamy jakieś zapalenia skóry czy zmiany skórne. Cały zabieg jest krótki i powinien trwać około 5 minut, więc nie poświęcisz na niego wiele czasu.
Szczotka
Do masażu najlepiej nada się szczotka z naturalnego włosia – najpopularniejsze to te, które są wykonane z końskiego włosia. Szczotki są łatwo dostępne, można je kupić w sklepach stacjonarnych po przystępnych cenach, więc na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.