Starasz się jak możesz, ale wciąż nie widać efektów twojego odchudzania? Stosujesz kolejne diety, dbasz o regularną aktywność fizyczną, a efektów jak nie było, jak nie ma? Takie problemy dotyczą nie tylko ciebie. Ogromna ilość osób chcących zrzucić nadmiarowe kilogramy nie może osiągnąć zadowalających efektów. Jednak zamiast narzucać sobie jeszcze bardziej rygorystyczne zasady żywienia, dowiedz się, dlaczego do tej pory nie udało ci się schudnąć. Poznaj najczęstsze powody problemów z chudnięciem.

Jedzenie na noc

Jeśli w ciągu dnia restrykcyjnie przestrzegasz swojej diety, nie zapominając przy tym o regularnej aktywności fizycznej, jednak nie możesz się oprzeć napełnieniu żołądka przed pójściem spać, nie dziw się, że nie jesteś w stanie schudnąć. Wraz z każdym posiłkiem dostarczasz organizmowi określonej porcji kalorii. Ich spalanie prowadzi do wytworzenia energii, która w ciągu dnia jest przez nas zużywana podczas zwykłej aktywności. Z kolei gdy zjadamy posiłek zaraz przed położeniem się do łóżka, organizm nie ma jak wykorzystać dostarczonej porcji kalorii – zaczyna ją więc magazynować. Taki stan nieuchronnie prowadzi do wytwarzania się coraz większej tkanki tłuszczowej, a tym samym do zniwelowania skutków twoich starań o schudnięcie. Ostatni posiłek najlepiej jest zjadać co najmniej dwie godziny przed udaniem się na spoczynek.

Picie zbyt małej ilości wody

Jeśli interesujesz się zasadami zdrowego odżywiania, na pewno wiesz, że nasz organizm potrzebuje dostarczenia mu codziennej porcji wody. Im więcej pijemy, tym zachodzące w ciele procesy przemiany materii mogą odbywać się szybciej. Z kolei gdy pijemy za mało, nasz metabolizm zwalnia, a tkanka tłuszczowa nie może być efektywnie spalana. Minimalna ilość wody, jaką powinniśmy pić codziennie, to 2-3 litry. Jeśli trenujemy, nasz organizm potrzebuje jeszcze większej ilości wody. Jej zadaniem jest wówczas nie tylko zapewnienie właściwego przebiegu przemian metabolicznych, lecz także ochrona ciała przed przegrzaniem. Jeśli ćwiczysz, powinieneś wypijać 3-4 litrów wody dziennie.

Leki

Jak wiadomo, przyjmowanie leków może wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne. Jednym z nich może być zwiększanie masy ciała. Dlatego czasami zdarza się, że zażywanie niektórych farmaceutyków uniemożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeśli się tak zdarzy, zawsze możesz pójść do lekarza i poprosić o zmianę leku. Czasami zamiana jednego składnika preparatu powoduje, że skutki uboczne znikają.

Problemy ze zdrowiem

Brak efektów odchudzania wynika niekiedy po prostu z problemów zdrowotnych. Przyczyn może być wiele. Do najczęstszych powodów problemów z chudnięciem należą przede wszystkim zespół policystycznych jajników i niedoczynność tarczycy. Wśród chorób mogących mieć wpływ na niemożność zrzucenia wagi znajduje się również depresja. Jeżeli pomimo regularnego ćwiczenia i właściwego odżywiania nie jesteś w stanie schudnąć, warto skonsultować się z lekarzem. Może się okazać, że twoje problemy z chudnięciem wynikają z zupełnie innych powodów.