Marzeniem każdej kobiety, która dopiero co urodziła dziecko jest powrót do dawnej figury, albo nawet wypracowanie jeszcze lepszej niż ta sprzed ciąży. Niestety, nie zawsze jest to łatwe, nawet przy najlepszych chęciach i ciężkiej pracy – mimo utraty wagi może zdarzyć się, że brzuch będzie odstawał. Powrót brzucha do formy „przed” czasem jest trudny ze względu na rozstęp mięśni prostych brzucha. O co w tym chodzi?
Czym jest rozstęp mięśni brzucha?
Określany również jako „diastasis recti”, rozstęp mięsni prostych brzucha to nic innego, jak rozstęp pomiędzy lewym a prawym płatem mięśnia prostego brzucha, który znajduje się na przedniej ścianie jamy brzusznej. To problem, który dotyka przede wszystkim kobiet w ciąży lub połogu (pojawia się w drugim albo trzecim trymestrze ciąży), chociaż to nie jest reguła.
Zacznijmy od przybliżenia budowy mięśni brzucha. Mięśnie proste brzucha przylegają do siebie wzdłuż kresy białej, dzięki czemu mamy możliwość pięknego brzucha, bo mięśnie proste „trzymają” brzuch blisko ciała. Podczas ciąży macica, która rośnie, rozciąga te mięsnie, co jest główną przyczyną zmiany całej budowy ścian brzucha. Do rozstępu mięsni prostych brzucha przyczyniają się też hormony – przez zwiększone wydzielanie relaksyny i elastyny. Rozciąga się kresa biała, która rozpięta jest pomiędzy wyrostkiem mieczykowatym mostka a spojeniem łonowym, a najszersza jest w okolicy pępka. To dzięki niej dziecku jest po prostu wygodnie, chociaż mamę spotykają niechciane skutki – uwypukla się środkowa linia ciała, a mięśnie proste brzucha oddalają się od siebie w różnym stopniu.
Jakie są tego przyczyny?
Głównymi przyczynami rozstępu mięśni prostych brzucha są: duży płód, duża ilość wód płodowych, ciąże bliźniacze lub mnogie, ciąże kolejne, nadmierny przyrost masy ciała lub otyłość, słaby gorset mięśniowy. Dlatego tak ważne jest, by podczas ciąży zamiast sobie odpuszczać, zmobilizować się do aktywności fizycznej – oczywiście pod okiem kogoś mającego doświadczenie w treningu z kobietami w ciąży, a takich osób nie brakuje. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, czy kobieta przed ciążą była aktywna fizycznie, bo niestety, ale pewnych rzeczy nie da się nadrobić szybko. Co może zachęcić do aktywności fizycznej? Badania pokazują, że kobiety aktywne mają o wiele mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępu mięśnia prostego brzucha niż te, które nic ze sobą nie robią.
Rady
Błędem byłoby przekonanie o tym, że wykonywanie dużej ilości brzuszków wyleczy to schorzenie. Co więcej, może je wręcz nasilić! Dlatego brzuszki nie są wskazane dla kobiet od drugiego trymestru ciąży do ósmego tygodnia po porodzie.