To pytanie zadajemy sobie często. Mijając regały w sklepach zastanawiamy się co jest zdrowe, a co tylko wygląda na dobre. Jest wiele przepisów na zdrowe odżywanie, ale są podstawowe zasady, którymi należy się kierować!

Jedz warzywa!

Warzywa są na najniższym poziomie piramidy żywieniowej wraz z owocami. To oznacza, że powinny znajdować się w większości posiłków. Warzywa są bogate w witaminy, antyoksydanty, makro i mikroelementy, a także błonnik. Spożywanie warzyw przyczynia się do zmniejszenia m.in cholesterolu we krwi.

Regularne i zróżnicowane posiłki

Posiłki należy spożywać regularnie co 3/4 godziny. Dzień trzeba zacząć od sycącego śniadania, a skończyć na lekkiej kolacji. Regularne posiłki stabilizują poziom glukozy we krwi, poprawiają wydajność organizmu. Posiłki powinny być różnorodne. W ten sposób zapobiegniemy niedoborowi lub nadmiarowi niektórych witamin. Powinno się pić dużo wody oraz herbatki ziołowe wspomagające pracę poszczególnych układów.

Zrezygnuj z produktów wysokoprzetworzonych

Jedz produkty jak najbardziej naturalne. Produkty wysokoprzetworzone zawierają dużo konserwantów, barwników i soli. Dodatkowo zawierają wysoką zawartość tłuszczu, który w nadmiarze powoduje m.in. miażdżycę.

Nie kupuj słodyczy

Słodycze kupowane w sklepach to sam cukier, tłuszcz, biała mąka.. Nie jest to zdrowe dla nikogo, słodycze zakwaszają organizm. Lepiej przygotować coś słodkiego samemu przy użyciu np. stewi zamiast cukru, prawdziwego kakao, płatków owsianych, orzechów, czekolady z wysokiej zawartości kakao.

Przyprawy zamiast soli

Przeciętny Polak zjada trzykrotnie większą porcję dzienną soli niż powinien. Sól jest wszędzie: w pieczywie, wędlinach, konserwach, a nawet przyprawach. Jedząc kanapkę z wędliną nie sólmy dodatkowo warzyw, sprawdzajmy etykiety przypraw, ograniczajmy używanie soli do minimum, zastępując ją przyprawami.

Pieczenie i gotowanie

Wybierzmy te opcje zamiast smażenia. Będzie lżej i zdrowiej. Gotowanie, gotowanie na parze, czy pieczenie będzie o wiele zdrowsze i smaczniejsze.

Chude mięso

Wybierając mięso wybierz te chude. Może to być także drób, szczególnie indyk, czy ryby. Duże ilości czerwonego mięsa zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę, choroby serca i doprowadzają do zakwaszenia organizmu.