Płaski, umięśniony brzuch to marzenie każdego z nas. Idealnie wymodelowany brzuch nie tylko pięknie wygląda, lecz także pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Przedstawiamy 5 fantastycznych ćwiczeń na płaski brzuch. Pierwsze efekty zauważysz już po 3 tygodniach!


 

Ćwiczenie 1: Brzuszki

To jedno z najbardziej efektywnych ćwiczeń na płaski brzuch – pod warunkiem, że będziesz wykonywał je prawidłowo. Połóż się na plecach, a nogi zegnij w kolanach. Stopy połóż na podłodze (tak, by dotykać podłoża całą ich powierzchnią). Ręce oprzyj o głowę – pamiętaj, by ich nie zaplatać. Teraz zacznij unosić górną część ciała w stronę zgiętych kolan. Używaj do tego wyłącznie mięśni brzucha: nie „ciągnij” karku rękami. Po wykonaniu pojedynczego ćwiczenia nie musisz wracać do pełnej pozycji leżącej – wystarczy, że utrzymasz plecy lekko nad podłogą. W trakcie ćwiczenia pamiętaj, aby unosić brodę do góry – dzięki temu twoje plecy nie będą się zaokrąglały. Wykonaj 15 brzuszków, po czym zrób krótką przerwę. Ćwiczenie powtórz w 3 seriach.


 

Ćwiczenie 2: Nożyce

Połóż się na plecach i wyprostuj nogi. Ręce ułóż równo wzdłuż tułowia, po czym unieś w górę wyprostowane nogi na wysokość około 30 cm. Następnie wykonuj ruch przypominający tnące nożyce: naprzemiennie krzyżuj nogi w okolicy kostek. Takie ćwiczenie nazywamy nożycami poziomymi. W trakcie ćwiczenia zwracaj uwagę na to, by nie odrywać rąk od podłoża. Pracuj mięśniami brzucha – podczas ćwiczenia powinieneś czuć, jak mięśnie twojego brzucha się napinają. Wykonaj 10 powtórzeń. Możesz również wykonać nożyce pionowe. W tym przypadku wykonujesz naprzemienne ruchy nóg w płaszczyźnie góra-dół. Aby szybko uzyskać efekt płaskiego brzucha należy wykonywać ćwiczenie 6 razy w tygodniu. Pamiętaj, że mięśnie muszą mieć także czas na regenerację.


 

Ćwiczenie 3: Unoszenie bioder

Połóż się na boku. Ciało wesprzyj na łokciu. Jeśli leżysz na prawym boku, podeprzyj się prawym łokciem; jeśli na lewym, wesprzyj się na lewym łokciu. Drugą dłoń oprzyj na biodrze. Następnie mocno napnij mięśnie brzucha i unieś biodra w górę do momentu, gdy twoje ciało ułoży się w linii prostej. Wytrzymaj kilka sekund, a następnie opuść biodra. Wykonaj 15 powtórzeń na jednym, a następnie na drugim boku.


 

Ćwiczenie 4: Przysiady

Doskonałym ćwiczeniem na płaski brzuch są przysiady. Stań na podłodze, a stopy rozstaw na szerokość barków. Ramiona unieś na wysokość latki piersiowej. Prawidłowo wykonany przysiad to taki, gdy uda ustawiają się równolegle do podłoża. Podczas wyprostu mocno napnij mięśnie pośladków – dzięki temu szybciej osiągniesz zamierzony efekt. Wykonaj 50 powtórzeń.


 

Ćwiczenie 5: Kołyska

Usiądź na podłodze i zegnij nogi w kolanach. Następnie oderwij obydwie stopy od ziemi i postaraj się utrzymać równowagę. Następnie wyprostuj nogi (cały czas unosząc stopy lekko nad podłogą) i odchyl tułów do tyłu. W zachowaniu równowagi pomoże ci mocne napięcie mięśni brzucha. Powoli wróć do pozycji wyjściowej (stopy utrzymuj cały czas nad ziemią), a następnie wykonaj 8 powtórzeń.