Trzeba przyznać, że dla niektórych ludzi bieganie jest jak powietrze: muszą to robić, by żyć, bo w przeciwnym razie są nie do zniesienia. Jednak dla wielu osób bieganie to jeden ze sposobów na utratę wagi, ale wtedy zaczyna się problem: ciężkie treningi plus głodówka. A taki zestaw nie sprzyja regeneracji. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak należy zdrowo trenować. Przeczytaj go koniecznie!

Bieganie nie musi wiązać się z głodówką!

Zacznijmy od tego, że wiele kobiet biega w dużej mierze przede wszystkim po to, aby schudnąć. Bardzo często nadmiar wody, która zatrzymuje się pod skórą, czy tkanki tłuszczowej to dodatkowy balast, gdy walczymy o dobry czas, dlatego warto wziąć się do roboty. Jednak najważniejsze jest to, aby się skupić na posiłku regeneracyjnym, który TRZEBA! zjeść po treningu. Pamiętajmy o tym, że kiedy ciężko trenujemy regeneracja jest podstawą. Oczywiście z jednej strony liczy się to, byśmy dawali naszemu organizmowi czas na odpoczynek, z drugiej jednak chodzi o dostarczenie mu dobrego budulca w postaci składników odżywczych, witamin i minerałów.

Czego nie może zabraknąć w diecie osoby aktywnej fizycznie?

Musisz wiedzieć, że regeneracja organizmu to proces złożony, poza oczywistym, odczuwalnym uczuciem zmęczenia po wysiłku, w organizmie zachodzi kaskada przemian mająca na celu uregulowanie drobnych „zniszczeń”, dokonanych podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Najlepszym ich przykładem mogą być:

– obciążenia układu kostnego – związane bezpośrednio z intensywnym treningiem,

– zaburzona gospodarka wodno – elektrolitowa, która jest wynikiem złej strategii nawadniania,

– stres oksydacyjny, powstały w wyniku zwiększonej ilości wolnych rodników uszkadzających komórki,

– mikrouszkodzenia mięśni – naturalne zjawisko podczas intensywnych ćwiczeń.

W związku z tym chcąc doprowadzić organizm do pełni sił i równowagi zdrowotnej należy podjąć odpowiednie działania – w tym przypadku prawidłową strategię żywieniową. Musisz wiedzieć, że ustabilizowanie poziomu hydratacji, poprzez wcześniejsze nawadnianie i spożywanie płynów izotonicznych, spożywanie odpowiednio skomponowanych posiłków tuż po zakończonym treningu oraz dbałość o wzbogacanie diety w antyoksydanty staje się kluczowym rozwiązaniem, wspomagającym regenerację po ciężkim treningu. Dlatego są to podstawowe założenia prawidłowej i zdrowej diety sportowca.
Pamiętaj także o tym, że aby organizm zregenerował się w pełni, nie może zabraknąć żadnego ze składników odżywczych. To bardzo ważne!