Jeśli lubisz piwo to spróbuj je zrobić samemu w domu! Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak można samemu przygotować dobre, domowe piwo. Przeczytaj go koniecznie!

Niezbędny sprzęt, którego potrzebujesz do warzenia piwa

Koniecznie potrzebujesz takich rzeczy jak: garnek o pojemności 25l lub używany keg po piwie o pojemności 30l
mieszadło (dłużej łyżki drewniane/plastikowej), termometr o zakresie temp. od 0oC do 100oC, jodowego wskaźnika skrobi
dodatkowego naczynia do wysładzania o pojemności do 5l, filtratora – najlepiej wąż nierdzewny, idealnie nadaje się do filtrowania brzeczki, rurki igielitowej min 0,5m, fermentora – naczynia plastikowego z pokrywką przystosowanego do kontaktu z żywnością o pojemności ok. 30l, ballingometru – przyrząd do pomiaru ekstraktu brzeczki, kapsli służące do zakapslowania naszego piwa w butelkach, rurki fermentacyjnej z uszczelką, kraniku plastikowego z gwintem ¾ służący do zlewania piwa do butelek oraz wysładzania, śrutownika (dosyć drogi) sklepy piwowarskie oferują śrutowanie słodu za dodatkową opłatą oraz chłodnicy zanurzeniowej służącej do chłodzenie brzeczki piwnej po chmieleniu.

Warzenie piwa

Warzenie piwa zaczynamy od ześrutowania słodu, ziarno słodu jest bardzo zwarte, dlatego woda ma trudny dostęp do znajdującej się wewnątrz skrobi. Z tego powodu przed użyciem słód musi zostać rozdrobniony. Potem wodę w garnku podgrzewamy do temperatury odpowiedniej dla danego piwa, a następnie dodajemy słód (1 kg słodu na 3l wody). Po czym wsypujemy go powoli uważając, żeby nie pojawiły się grudki. To zacieranie jest decydującym etapem w procesie warzenia piwa. Chodzi oto, że ziarna słodu jęczmiennego lub pszenicznego, które znajdują się na początku w kadzi zaciernej, zawierają nierozpuszczalną w wodzie i niezdolną do fermentacji skrobię. Natomiast podstawowym zadaniem zacierania jest doprowadzenie, aby skrobia rozłożyła się nam na cukry proste zdolne do fermentacji. Potem, po zacieraniu, podczas którego skrobia została przerobiona na cukry fermentowalne wykonujemy filtrację brzeczki. Przede wszystkim filtrowanie ma na celu: oddzielenie nierozpuszczalnych i nieprzydatnych dla dalszego przebiegu produkcji składników zacieru. Po prostu oddzielenie "młóta" od brzeczki, wypłukanie do brzeczki możliwie jak najwięcej cukrów ze składników nierozpuszczalnych, w którym jest znaczna ich ilość. 

Metody chłodzenia beczki

Musisz wiedzieć, że brzeczka powinna być jak najszybciej schłodzona, niezależnie od tego, czy została już oczyszczona z osadu czy jeszcze nie. Najpopularniejsze metody chłodzenia brzeczki: za pomocą rurki miedzianej zawiniętej w spiralę chłodzącą, posiadającą odpływ dla ciepłej wody oraz dopływ zimnej wody.