Postanowiłeś zrzucić kilka zbędnych kilogramów? Oprócz odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych ważna będzie także właściwa dieta. Aby odchudzanie było bezpieczne, należy kierować się pewnymi prostymi zasadami. Jak powinna wyglądać zdrowa dieta na odchudzanie? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.
Po pierwsze: oczyszczenie organizmu
Pierwszym krokiem, jaki powinieneś zrobić na drodze do zrzucenia kilogramów, jest przygotowanie organizmu do diety. Na tym etapie musisz skupić się na oczyszczeniu twojego organizmu. Dobrym sposobem przygotowania organizmu do diety jest spożywanie posiłków w formie płynnej. Mogą to być na przykład zupy lub świeżo wyciskane soki. Przyjmowanie płynów pozwoli twojemu żołądkowi na obkurczenie się, dzięki czemu nie będziesz odczuwał głodu nawet wtedy, gdy porcje będą mniejsze. Martwisz się, że za bardzo nawodnisz organizm? Niepotrzebnie – twoje ciało odda nadmiar wody, zachowując jedynie taką ilość, jaka będzie mu potrzebna. Etap oczyszczania powinien trwać przez około 2 tygodnie, a pokarmy płynne najlepiej przyjmować co 3-4 dni.
Po drugie: zapewnienie organizmowi wszystkich potrzebnych składników
Choć wiele osób sądzi, że podstawą diety odchudzającej jest całkowite zrezygnowanie z niektórych składników pokarmowych (np. tłuszczy i węglowodanów), nic bardziej mylnego. Aby twój organizm mógł funkcjonować prawidłowo, konieczne jest dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników. Bezpieczna dieta na odchudzanie polega przede wszystkim na zwiększonym spożyciu białka. Jest to konieczne, aby nasz organizm nie wykorzystywał energii pochodzącej ze spalania komórek tkanki mięśniowej. Generalnie przyjmuje się, że w trakcie diety odchudzającej konieczne jest dzienne dostarczenie organizmowi 1 g białka na 1 kg masy ciała. Ważne jest także utrzymywanie właściwej dziennej dawki kalorii. Jedną z najważniejszych zasad bezpiecznego odchudzania jest zapewnienie organizmowi 55% kalorii pochodzących z węglowodanów, 30% kalorii pochodzących z tłuszczu oraz 15% kalorii pochodzących z białka. Należy pamiętać, aby po zakończeniu diety stopniowo zwiększać ilość przyjmowanych kalorii aż do osiągnięcia pułapu odpowiadającego normie.
Po trzecie: regularne spożywanie posiłków
Aby dieta mogła przynieść efekty, konieczne jest dostarczanie organizmowi kalorii w stałych przedziałach czasowych. W ciągu dnia powinno się spożywać 4-5 mniejszych posiłków. Jest to ważne dlatego, ponieważ organizmowi łatwiej jest spalić mniejszą ilość kalorii – a tym samym nie następuje odkładanie niespożytkowanych kalorii w tkance tłuszczowej. W tym miejscu przypominamy, że nigdy nie należy rezygnować ze śniadania! Śniadanie zawsze powinno być twoim pierwszym posiłkiem w ciągu dnia
Po czwarte: właściwe przyrządzanie posiłków
Oprócz samego składu potraw, ważny jest także sposób ich przyrządzania. Aby odchudzanie rzeczywiście przynosiło rezultaty, należy zrezygnować ze smażenia oraz duszenia z tłuszczem. Zalecane jest za to gotowanie na parze, pieczenie i duszenie bez tłuszczu.