Nie da się zaprzeczyć temu, że piwa domowe są lepsze niż te ze sklepowej półki. A przynajmniej tak twierdzą miłośnicy złotego trunku, którym znudziły się piwa produkowane w wielkich browarach. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak należy przygotować domowe piwo. Przeczytaj go koniecznie!

Jak można w domowych warunkach przygotować piwo?

No cóż, wbrew pozorom to nie jest problem, ponieważ jest wiele sklepów internetowych dla domowych piwowarów, w których można kupić wszystko, co potrzebne do warzenia. Oczywiście tego nie znajdzie się na półce w supermarkecie, gdyż niewiele osób się tym hobby zajmuje. 

Czy to są drogie rzeczy?

Raczej nie, ponieważ kilogram słodu kosztuje 4 zł, a na jedna miarkę lekkiego, jasnego piwa potrzeba od 4 do 5 kilogramów słodu. Poza tym, do tego dochodzą drożdże i odrobina chmielu. Generalnie to nie są wielkie koszty, a piwo wychodzi tańsze niż w sklepie i jest o niebo smaczniejsze niż zwykłe, ze sklepowej półki. 

Jakie cechy powinien mieć dobry piwowar?

Przede wszystkim - taka osoba musi mieć dobry smak, dlatego dobrymi piwowarami często są kucharze. Piwowar musi umieć łączyć smaki, wyobrażać sobie jak to będzie smakowało po dodaniu jakiegoś składnika. Ponadto dobry piwowar musi umieć myśleć analitycznie. Musi wiedzieć, że jak zrobił dobre piwo i ono mu smakuje, to musi pamiętać, co zmienić następnym razem. Po prostu trzeba umieć kombinować ze składnikami, należy też skrupulatnie dezynfekować sprzęt, który musi być sterylny jak w szpitalu, gdyż każde zanieczyszczenie może zepsuć kilka godzin naprawdę ciężkiej pracy. 


Czy potrzeba do tego specjalnego sprzętu, czy wystarczą naczynia kuchenne?

W przypadku, gdy ktoś ma w domu 30-litrowy garnek to wiele więcej nie potrzebuje. Rzecz jasna niezbędny jest też pojemnik, w którym fermentacja będzie przebiegała, może być to balon do produkcji wina. Zwykle jednak piwowarzy używają 30-litrowych wiader, szczelnie zamykanych, gdyż takie pojemniki łatwiej otworzyć i dokładnie wyszorować. 

A jak się układa przepis na piwo?

Koniecznie trzeba mieć trochę zmysłu kulinarnego i doświadczenia, jak dany słód smakuje, jakie posmaki wnosi do napoju. Taka osoba musi to sobie umieć wyobrazić, ponieważ receptura to jeszcze nie wszystko. Bo trzeba odpowiednio zatrzeć i tak przeprowadzić fermentację, żeby nie pojawiło się za dużo estrów czy alkoholi. Natomiast jak coś się nie wyjdzie, to da się to wypić, ale wybitnym piwem nie będzie. 

Czy produkcja takiego piwa nie jest uciążliwa? Czy to przypadkiem nie pachnie brzydko? 

Na pewno w momencie zacierania ziarna unosi się dość przyjemny zbożowo - owsiany zapach, a w trakcie chmielenia te aromaty przypominają owoce. Jest to przyjemny zapach.